Na co uważać kupując mieszkanie?

O czym nie można zapomnieć zmieniając mieszkanie?
mieszkanie, lokum
Źródło: flickr.com
Decydując się na kupno mieszkania inwestujący staje przed rozdrożem: rynek wtórny vs. rynek pierwotny. Większość szukających mieszkania na sprzedaż decyduje się bardziej na mieszkania używane niż nowe opcje developerskie. Specjalnie dla nich prezentujemy, krótką listę często zapominanych kwestii, których niedopatrzenie może przynieść wiele potencjalnych oraz przykrych kłopotów zarówno przed jak i już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Warto wziąć sobie do serca każdy z poniższych punktów żeby niepotrzebnie nie narażać się na dodatkowe koszty szukając mieszkania na sprzedaż.
Na co zwracać uwagę wybierając mieszkanie na sprzedaż:

1) Precyzyjne ustalenie, kto jest właścicielem mieszkania na sprzedaż. Wbrew pozorom jest to najczęściej pomijany aspekt, który skutkuje przyszłościowym jeżdżeniem po urzędach, składaniem licznych wyjaśnień, trwonieniem nerwów oraz dodatkowych funduszy. Ustalenie właściciela dotyczy między innymi przypadków, kiedy mieszkanie zbywane jest przez rodzeństwo lub małżeństwo. Zapis w umowie zarówno przedwstępnej jak i notarialnej musi być tutaj bardzo ścisły. Inaczej może dojść do sytuacji, kiedy umowa nie ma obowiązywania prawnego – mówiąc krótko jest nieważna, a pieniądze zostały już przelane na konto sprzedającego. W takich wypadkach zamiast wprowadzać się do wymarzonego lokum będziemy musieli udać się do sądu by dochodzić swoich praw.

2) Prawa do nieruchomości osób trzecich. Prawo własności to jedno, jednak mieszkania na sprzedaż łączą się jeszcze z wieloma aspektami, które należy bezwzględnie prześwietlić przed dokonaniem zakupu. Należy sprawdzić czy w mieszkaniu nie są zameldowane osoby trzecie lub czy lokal nie jest wynajmowany. Często w skutek roztargnienia lub też planowych manipulacji ze strony sprzedających (co jest ryzykiem korzystania z rynku wtórnego) sprzedawane mieszkanie jest wynajmowane osobom trzecim, które pozostają w nim po zamknięciu sprzedaży. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na postanowienia umowy, gdyż mogą się w niej znaleźć zapisy o konieczności „dożywotniego” zapewnienia warunków mieszkaniowych osobom, które się tam znajdują. W takiej sytuacji kupujemy mieszkanie razem z lokatorem, za którego utrzymanie będziemy musieli płacić. Nie są to nagminne przypadki jednak zdarzają się w skutek zbyt dużego zaaferowania perspektywą kupna wymarzonego mieszkania na sprzedaż.

nieruchomości
Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com
3) Czy wszystkie zaległe umowy oraz należności zostały rozwiązane. Jest to najczęściej zapominana sprawa. Umowy z telekomunikacją, gazownią oraz elektrownią muszą zostać podpisane na nowo w momencie zakupu mieszkania. Co za tym idzie wszystkie zaległości w spłacie powinny zostać pokryte przez sprzedającego przed momentem finalnego zawarcia umowy. Konieczność późniejszego jeżdżenia po rozmaitych firmach, zmieniania danych oraz tłumaczenie zaistniałej sytuacji nie powinna w ogóle mieć miejsca.
Pages:
Edit